Zarabianie

Jak Zarabiać Więcej? 13 Pomysłów na Podwyższenie Dochodów

jak zarabiać więcej

Mogę otrzymywać prowizję za polecenie produktów finansowych, ale nie wpływa to na moje opinie. Więcej.

Wpisując hasło “jak zarabiać więcej” otrzymasz mnóstwo porad o tym, że należy zacząć spędzać czas z rekinami biznesu albo czytać mądre książki o tym, jak osiągnąć sukces.

Brzmi świetnie, ale niestety, życie jest trochę bardziej skomplikowane. Nawiązywanie nowych kontaktów bywa trudne, a motywacja z książek jest świetna, ale wdrożenie jej w życie to już inna sprawa.

Jak więc przeciętny Kowalski może zabrać się za zarabianie więcej? Oto kilka moich pomysłów.

Pracujesz na etacie? Zawalcz o siebie

Pracujesz w jednej firmie od dłuższego czasu, a szef nie wspomina o podwyżce? Może warto o nią poprosić? 

Nie działaj pochopnie i przygotuj się do negocjacji finansowych i rozmowy o podwyżce odpowiednio wcześniej. Poproś przełożonego o feedback na temat Twojej pracy oraz o listę oczekiwań. Dzięki temu będziesz mógł śledzić swoje postępy i lepiej przedstawić swoje osiągnięcia.

Aby lepiej przygotować się do rozmów, stwórz na swoim komputerze folder, w którym będziesz zbierać wszystkie swoje osiągnięcia. Zapisuj tam argumenty i dowody potwierdzające Twoje dokonania, co pozwoli Ci mieć wszystko pod ręką w momencie rozmowy.

Przejrzyj także dane takich portali jak wynagrodzenia.pl, na których możesz znaleźć aktualne poziomy wynagrodzeń w różnych dziedzinach. Jeżeli Twoje wynagrodzenie jest za niskie w stosunku do średniej na Twoim stanowisku, to także może być podstawą do rozpoczęcia rozmów o podwyżce. 

Daj znać w komentarzu, jeśli chcesz przeczytać więcej porad na temat tego, jak negocjować swoje wynagrodzenie. 

Zdobądź dodatkowe umiejętności

Nigdy nie osiadaj na laurach. Czytaj książki i czasopisma branżowe, dokształcaj się, kończ dodatkowe kursy, które poszerzą Twoją wiedzę. 

Wyspecjalizuj się w niszowych umiejętnościach, a Twoja wartość na rynku pracy znacząco wzrośnie. Pomyśl o tym, jak o budowaniu swojej marki osobistej – im więcej wiesz i umiesz, tym bardziej jesteś wartościowy dla swojego pracodawcy. 

Rzeczy, w które zawsze warto inwestować to nowe programy i technologie oraz znajomość języków. Pamiętaj, że nie musisz od razu kończyć kolejnych studiów i zdobywać certyfikatów. Wielu rzeczy możesz nauczyć się np. z Youtube’a. Nauka nie musi być droga i czasochłonna.

Jeżeli chcesz się dokształcić po godzinach, ale nie masz ani dużo czasu, ani ogromnego budżetu, to zajrzyj na Udemy. To platforma edukacyjna online oferująca kursy z niemal każdej dziedziny, prowadzone przez ekspertów z całego świata.

Ceny kursów wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, ale często Udemy organizuje promocje, podczas których kurs można kupić za mniej niż 50 zł.

Pomyśl o zmianie stanowiska

Jeżeli nie satysfakcjonuje Cię wynagrodzenie na Twoim obecnym stanowisku, zastanów się nad możliwością awansu poziomego. Awans poziomy to nic innego jak zmiana stanowiska i działu w obrębie tej samej firmy. Jest to forma rozwoju zawodowego, która pozwala na zdobycie nowych umiejętności i doświadczeń, bez konieczności zmiany hierarchii służbowej.

Przykładem takiego awansu może być przejście ze stanowiska asystentki zarządu na specjalistę ds. sprzedaży, marketingu lub zakupów. Wszystkie te stanowiska mogą być lepiej płatne, nawet jeśli nie od razu to w dłuższej perspektywie. 

Postaraj się o awans

Każde stanowisko ma swoje ograniczenia płacowe i pracodawca może nie chcieć podnosić wynagrodzenia bez dodatkowych obowiązków. Jeśli jesteś specjalistą w swojej dziedzinie, warto rozważyć ubieganie się o awans. Pamiętaj, że awans nie zawsze oznacza zarządzanie ludźmi – może to być również awans na stanowisko starszego specjalisty. 

Oczywiście, z awansem wiążą się też nowe obowiązki i oczekiwania, ale dla wielu osób to właśnie te wyzwania stanowią największą motywację do dalszego rozwoju. Każdy krok w górę drabiny kariery to także możliwość budowania swojej marki osobistej i zdobywania cennych kontaktów w branży.

Zmień pracę

Zmiana pracy to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na podniesienie swoich zarobków. Często zdarza się, że w obecnej firmie, mimo wzorowego wykonywania obowiązków, nie dostajemy podwyżki adekwatnej do naszych umiejętności i doświadczenia. Przejście do nowego pracodawcy, zwłaszcza jeśli towarzyszy temu awans lub objęcie bardziej odpowiedzialnej roli, może przynieść znacznie wyższe wynagrodzenie. 

Warto przy tym pamiętać, że zmiana pracy to nie tylko kwestia finansów, ale też szansa na rozwój zawodowy, zdobycie nowych doświadczeń i umiejętności oraz podniesienie satysfakcji z wykonywanej pracy.

Zmień branżę

Może się zdarzyć, że w swojej obecnej branży osiągnąłeś już wszystko, co było do osiągnięcia. W takiej sytuacji zmiana branży może być doskonałym sposobem na zarabianie więcej. 

Warto przejrzeć dane na portalach takich jak wynagrodzenia.pl, gdzie znajdziesz aktualne poziomy wynagrodzeń w różnych dziedzinach. Jeśli widzisz, że dotarłeś do górnej granicy widełek płacowych, prawdopodobnie niewiele więcej da się osiągnąć w obecnej branży. 

Warto wtedy rozważyć przebranżowienie, które nie musi oznaczać radykalnej zmiany. Sprzedawca nie musi natychmiast zostawać programistą – warto poszukać pokrewnej branży lub dziedziny związanej z umiejętnościami, które wykorzystujemy poza pracą. Taka zmiana może otworzyć nowe możliwości i pozwolić na znaczne zwiększenie zarobków.

Według raportu GUS za 2023 rok, najwyższe wynagrodzenia dominują w branżach takich jak górnictwo i wydobywanie, informacja i komunikacja oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa.

Zmień miejsce zamieszkania

Czasem na poziom wynagrodzenia może także wpływać miejscowość, w której pracujesz. Księgowa w Łomży zarobi prawdopodobnie mniej niż w Warszawie. Trudniej jej także będzie znaleźć pracę z lepszym wynagrodzeniem, bo po prostu będzie jej mniej. 

Dlatego czasem, nie mając dużych zobowiązań w danym miejscu, warto pomyśleć o większych zmianach, takich jak przeprowadzka do lokalizacji z bardziej dynamicznym rynkiem pracy. Może to być dużo miasto lub nawet inny kraj, gdzie warunki płacowe mogą być znacznie lepsze.

Według danych GUS, na najwyższe wynagrodzenie w Polsce mogą liczyć mieszkańcy województwa pomorskiego, dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego i Warszawy.

Poszukaj pracy zdalnej

Jak pisałam wyżej, czasem problem w poziomie wynagrodzenia może leżeć w miejscu zamieszkania. Jeśli sytuacja życiowa nie pozwala na wielką mobilność, warto poszukać pracy zdalnej. W trakcie pandemii wielu pracodawców dostrzegło dużą wartość w zatrudnianiu pracowników do pracy zdalnej. W ten sposób firmy mogą znaleźć lepszych specjalistów, a także zmniejszyć koszty utrzymania biura. Dlatego takich ofert jest coraz więcej. 

Praca zdalna otwiera wiele możliwości, pozwalając pracownikom na dostęp do ofert z całego kraju, a nawet świata, bez konieczności przeprowadzki. Dzięki temu można znaleźć lepiej płatne stanowiska, które byłyby niedostępne na lokalnym rynku pracy. Dodatkowo, praca zdalna często oferuje większą elastyczność w organizacji czasu pracy, co może przyczynić się do lepszego balansu między życiem zawodowym a prywatnym.

Pracuj jako freelancer

Warto też rozejrzeć się za możliwością pracy w internecie. Może to być praca po godzinach albo praca w pełnym wymiarze czasowym. Jeżeli jesteś w tym dobry, możesz zacząć zarządzać mediami społecznościowymi mniejszych marek, pisać teksty, tworzyć grafiki albo udzielać korepetycji. Możliwości jest mnóstwo. 

Freelancing daje ogromną elastyczność i pozwala na samodzielne zarządzanie czasem pracy. Możesz wybierać projekty, które Cię interesują i które najlepiej odpowiadają Twoim umiejętnościom.

Warto także zainwestować w naukę języków obcych, zwłaszcza angielskiego, ponieważ wiele portali oferujących pracę zdalną, takich jak Fiverr albo Upwork działa międzynarodowo. Dzięki temu możesz zdobywać klientów z całego świata i znacząco zwiększyć swoje wynagrodzenie.

Więcej na temat zarabiania w internecie napisałam w artykule Zarabianie przez Internet – Prawda czy Mit?

Załóż własną firmę

Jeżeli jesteś w czymś naprawdę dobry, załóż własną firmę. Zamiast liczyć na podwyżkę od pracodawcy, czasem warto wziąć sprawy we własne ręce i zacząć pracować na własny rachunek. Dla wielu osób praca na własny rachunek to prawdziwy game changer zarówno w kwestii wynagrodzenia, jak i samorealizacji.

Założenie własnej firmy daje Ci pełną kontrolę nad swoim czasem, zakresem obowiązków i strategią działania. Możesz realizować swoje pomysły, rozwijać pasje i budować coś, co jest w pełni zgodne z Twoją wizją. Praca na własny rachunek pozwala także na bezpośrednie czerpanie zysków z własnych umiejętności i wiedzy, bez konieczności dzielenia się nimi z pracodawcą.

Poszukaj dodatkowego zajęcia

Oprócz zmian w samej pracy na etacie, warto pomyśleć o dodatkowym źródle dochodu. Poszukaj dodatkowego zajęcia – niekoniecznie w swoim zawodzie i niekoniecznie na tym samym poziomie kwalifikacji. Jeśli potrzebujesz pieniędzy, to żaden wstyd dorabiać sobie jako kelnerka przy weselach czy posprzątać czyjeś mieszkanie.  

Sama robisz sobie hybrydę na paznokciach? Ogłoś się na OLX. Dwie klientki tygodniowo to już kilkaset złotych więcej do budżetu. Potrafisz zrobić makijaż wieczorowy? Oferuj makijaże ślubne z dojazdem do domu.  Ogarniasz elektrykę? Zaoferuj swoje usługi na Fixly. Możesz też wyprowadzać psy, zbierać w sezonie owoce i warzywa albo przekopać ogródek. Możliwości jest mnóstwo.

Dodatkowa praca to nie tylko sposób na podreperowanie budżetu, ale też na zdobycie nowych doświadczeń i umiejętności. Często takie zajęcia mogą przekształcić się w stałe źródło dochodu lub nawet w pełnoprawny biznes. 

Masz hobby? Zacznij je monetyzować

Jeśli posiadasz jakieś ciekawe umiejętności, którymi możesz się podzielić, warto rozważyć ich wykorzystanie jako źródła dodatkowego dochodu. Produkty wykonywane własnoręcznie zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem i są w cenie. Możesz tworzyć ceramikę, robić szmaciane lalki, pracować w drewnie lub sprzedawać domowe konfitury.

Realizowanie swoich pasji i jednoczesne generowanie dodatkowego dochodu to idealne połączenie przyjemnego z pożytecznym. Swoje rękodzieło możesz sprzedawać na takich platformach jak Etsy, OLX czy lokalne targi rzemiosła.

Masz oszczędności? Niech na siebie pracują

Ostatnia, ale nie mniej ważna kwestia – jeśli zarabiasz na tyle, że możesz coś zaoszczędzić, nie pozwól, aby Twoje pieniądze leżały bezczynnie. Niech one też na siebie pracują i przynoszą Ci dodatkowe środki. Najprostszym sposobem na to, żeby pieniądze pracowały, jest założenie lokaty. Nie będą to oczywiście ogromne pieniądze, ale zawsze to jakaś niewielka sumka zarobiona pasywnie, bez większego wysiłku z Twojej strony.

Więcej na temat tego, jak oszczędzać, napisałam w artykule: Sprytne Oszczędzanie bez Wyrzeczeń: Moje Sposoby na Finansowy Luz.

Według raportu „Barometr oszczędności 2023” przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów, co piąty Polak nie posiada żadnych oszczędności.

Jak zarabiać więcej? Podsumowanie

Podsumowując, znalezienie sposobu na zwiększenie zarobków może być wyzwaniem, ale istnieje mnóstwo sposobów, które warto rozważyć. 

Niezależnie od tego, czy postanowisz zawalczyć o podwyżkę, zmienić pracę lub podjąć dodatkowe zajęcie – każda z tych opcji może zwiększyć Twoje dochody. Jak to mówią, „pieniądze nie rosną na drzewach”, ale z odpowiednim podejściem i odrobiną wysiłku, można znaleźć wiele sposobów na zwiększenie swoich przychodów. 

Ciekawa jestem, czy któryś z moich czytelników planuje w najbliższym czasie podjąć kroki, żeby zwiększyć swoje wynagrodzenie. Dajcie znać w komentarzu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments