Banki

Credit Agricole – Przelewy Przychodzące i Wychodzące

credit agricole przelewy przychodzące

Mogę otrzymywać prowizję za polecenie produktów finansowych, ale nie wpływa to na moje opinie. Więcej.

Wiedza o tym, w jakich godzinach bank przetwarza przelewy, może być bardzo przydatna, gdy zależy nam na czasie. W końcu wszyscy chcemy, aby nasze pieniądze dotarły do celu jak najszybciej. 

Dlatego przygotowałam ten artykuł, aby przybliżyć Ci, jak wygląda harmonogram przetwarzania przelewów przychodzących i wychodzących w Credit Agricole. Z artykułu dowiesz się, kiedy możesz spodziewać się wpływu swoich środków, od czego zależy, w jakim czasie otrzymasz przelew i co zrobić, jeżeli musisz zrobić przelew po zamknięciu sesji. Zapraszam do lektury.

System Elixir 

Zacznijmy od podstaw. Rozliczenia międzybankowe w Polsce w polskiej walucie są realizowane w systemie Elixir. Elixir to elektroniczny system, który umożliwia przetwarzanie przelewów pieniężnych pomiędzy rachunkami bankowymi różnych banków. System ten jest zarządzany przez Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR) i jest kluczowym elementem infrastruktury płatniczej w Polsce.

Elixir operuje na zasadzie sesji, w których banki wymieniają się informacjami o przelewach. W ciągu dnia odbywa się kilka sesji Elixir, w trakcie których banki przesyłają i otrzymują dane dotyczące zleconych przelewów. Przelewy zlecone przez klientów są agregowane i przetwarzane zbiorczo w każdej sesji.

Czas trwania każdej sesji i ich liczba w ciągu dnia są ściśle określone. Przelewy zlecane pomiędzy sesjami są przetwarzane w najlbiższej sesji i zazwyczaj są księgowane na rachunku odbiorcy najczęściej w ciągu jednego dnia roboczego.

Przelewy za pośrednictwem systemu Elixir mogą być przeprowadzone wyłącznie, gdy zarówno bank nadawcy, jak i bank odbiorcy są uczestnikami tego systemu, a transakcja przeprowadzana jest w złotówkach.

Express Elixir

Obok standardowego systemu Elixir, dostępny jest także system Express Elixir, który umożliwia realizację przelewów w czasie rzeczywistym, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, niezależnie od tego, czy jest dzień roboczy, weekend, czy święto. Oznacza to, że pieniądze na koncie odbiorcy pojawiają się prawie natychmiast po zleceniu transakcji.

Sesje Przychodzące i Wychodzące – Czym Są?

Sesja banku odnosi się do określonego czasu w ciągu dnia, w którym bank przetwarza transakcje finansowe.Sesje te możemy podzielić na sesje przychodzące i wychodzące. Oba rodzaje sesji mają wpływ na to, kiedy ktoś otrzyma pieniądze, które wysłaliśmy lub kiedy my otrzymamy pieniądze, na które czekamy.

Sesja Przychodząca

W czasie sesji przychodzącej bank przetwarza wszystkie przelewy i płatności przychodzące, które mają zasilić konta klientów. Obejmuje to wpłaty, przelewy od innych banków oraz inne transakcje zwiększające saldo. 

Najprościej można powiedzieć, że podczas sesji przychodzącej na nasze konta wpływają pieniądze. 

Sesja Wychodząca

Podczas sesji wychodzącej bank przetwarza zlecenia płatnicze od klientów, takie jak przelewy bankowe, płatności kartą debetową/kredytową i inne transakcje obniżające saldo.

Najprościej można powiedzieć, że sesja wychodząca to moment, w którym nasze pieniądze są wysyłane z naszego banku do banku odbiorcy. 

Czasy Sesji

Każdy bank ustala własne godziny sesji bankowych, a transakcje zlecone poza tymi godzinami są przetwarzane w następnej sesji. Na przykład, jeśli bank ma dwie sesje dziennie (rano i po południu), przelew zlecony po pierwszej sesji będzie przetworzony podczas drugiej sesji. Jeśli przelew zostanie zlecony po ostatniej sesji dnia, zostanie przetworzony podczas pierwszej sesji następnego dnia roboczego.

Zobacz także: Kod SWIFT i dane kontaktowe Credit Agricole

Godziny Przelewów Przychodzących w Credit Agricole

Sesje przychodzące w Banku Credit Agricole są księgowane trzy razy dziennie – w godzinach: 11:00, 15:00 oraz 17:00 w dni robocze (od poniedziałku do piątku). W weekendy oraz w święta przelewy nie są księgowane. Jeżeli po godzinie 17:00 na Twoim koncie wciąż nie ma środków, na które czekasz, otrzymasz je najpewniej dopiero podczas następnej sesji przychodzącej – o godzinie 11:00.

1
11:00 – I sesja przychodząca Elixir

Przelew zostanie zaksięgowany po godzinie 11:00.

2
15:00 – II sesja przychodząca Elixir

Przelew zostanie zaksięgowany po godzinie 15:00.

3
17:00 – III sesja przychodząca Elixir

Przelew zostanie zaksięgowany po godzinie 17:00.

Godziny Przelewów Wychodzących w Credit Agricole

Sesje wychodzące są również realizowane trzy razy dziennie – w godzinach: 8:00, 12:00 i 14:30. Warto tutaj zwrócić uwagę, że jeżeli dyspozycja przelewu została złożona do godziny 14:30 w dzień roboczy, przelew zostanie wysłany z Banku Credit Agricole do innego banku tego samego dnia. W przypadku zlecenia złożonego po godzinie 14:30 w dzień roboczy, przelew zostanie wysłany kolejnego dnia roboczego. Jeżeli dyspozycja została złożona w dzień wolny od pracy (w weekend lub święto), to przelew zostanie zrealizowany dopiero w najbliższym dniu roboczym. 

1
8:00 – I sesja wychodząca Elixir

Przelew zostanie zrealizowany, jeśli dyspozycja została wydana do godziny 8:00.

2
12:00 – II sesja wychodząca Elixir

Przelew zostanie zrealizowany, jeśli dyspozycja została wydana do godziny 12:00.

3
14:30 – III sesja wychodząca Elixir

Przelew zostanie zrealizowany, jeśli dyspozycja została wydana do godziny 14:30.

Co Wpływa na Czas Otrzymania Przelewu?

Czas, w którym przelew zostanie zaksięgowany na koncie odbiorcy, jest uzależniony przede wszystkim od dwóch elementów: godziny, o której nadawca zrealizował przelew, oraz harmonogramu sesji Elixir. Kluczowe są sesje zarówno w banku nadawcy, jak i w banku odbiorcy, a także w Krajowej Izbie Rozliczeniowej. Każda transakcja musi więc przejść przez te trzy etapy. Wygląda to następująco:

  1. Dyspozycja przelewu. Nadawca zleca wykonanie przelewu w banku X.
  2. Sesja wychodząca w Banku X. Bank X w trakcie sesji wychodzącej przetwarza zlecenie płatnicze klienta.
  3. Sesja Elixir w KIR. Bank X wysyła informację do Krajowej Izby Rozliczeniowej, gdzie następuje wymiana zobowiązań i należności banków. 
  4. Sesja przychodząca w Banku Y. Następnie pieniądze trafiają do Banku Y. Bank Y księguje środki przesłane przez Bank X podczas sesji przychodzącej. 
  5. Środki na koncie. Pieniądze wpływają na konto Odbiorcy.

W praktyce szybkość realizacji przelewu jest w dużej mierze niezależna od nadawcy. Jedyne, co może zrobić nadawca, aby mieć pewność, że przelew trafi do odbiorcy w krótkim czasie, to złożenie dyspozycji jak najwcześniej w danym dniu. Wtedy jest największa szansa, że przelew przychodzący w banku odbiorcy zostanie zrealizowany jeszcze tego samego dnia.

Zobacz także: Alior Bank – Przelewy Wychodzące i Przychodzące

Przelewy Natychmiastowe w Credit Agricole

Od 2018 roku Credit Agricole umożliwia wykonywanie przelewów w systemie Express Elixir. Takie przelewy są dostępne dla posiadaczy wszystkich kont w banku Credit Agricole: wszystkich rodzajów Konta dla Ciebie (Konto dla Ciebie, Konto dla Ciebie GO!, Konto dla Ciebie MOVE, Konta dla Ciebie VIP) oraz kont biznesowych (Konto Solista, Sonata i Symfonia).

Koszt takiego przelewu wykonanego w bankowości internetowej lub w aplikacji mobilnej to 5 zł w przypadku kont osobistych (oprócz Konta dla Ciebie VIP, w którym przelewy natychmiastowe są bezpłatne) oraz 10 zł w przypadku kont biznesowych (oprócz konta Symfonia). Przelewy zlecane w oddziale Banku lub przez infolinię będą odpowiednio droższe. Dla posiadaczy kont osobistych i firmowych, którzy często korzystają z przelewów Express Elixir, Credit Agricole przygotował również opcję abonamentu z nielimitowaną liczbą przelewów natychmiastowych. Jego koszt to odpowiednio 5 zł (7zł w przypadku Konta dla Ciebie) i 40 zł (konto Symfonia jest zwolnione z opłaty).

Przelewy Wewnętrzne Pomiędzy Kontami w Credit Agricole

W przypadku przelewów możemy mówić o jeszcze jednym typie transakcji. Przelewy wewnętrzne, czyli przelewy zlecone pomiędzy kontami w obrębie tego samego banku, są realizowane jako przelewy wewnętrzne, co oznacza, że środki są przekazywane z konta na konto niemalże natychmiastowo. W tym wypadku transakcje te odbywają się bez pośrednictwa systemu Elixir, co pozwala na szybsze przetwarzanie i dostępność środków.

Credit Agricole – Przelewy Przychodzące i Wychodzące

Mam nadzieję, że rzuciłam chociaż trochę światła na to, jak wygląda skomplikowany proces realizacji przelewów w Polsce – od dyspozycji po wpływ na konto. Chciałabym, abyście zrozumieli, jak wiele działań odbywa się za kulisami, zanim wasze pieniądze dotrą do miejsca przeznaczenia. 

Chętnie przeczytam Wasze komentarze na temat doświadczeń z przelewami w Credit Agricole. Podzielcie się swoimi opiniami i spostrzeżeniami!

Najczęściej Zadawane Pytania

Czy Credit Agricole realizuje przelewy w weekendy i święta?

Przelewy zwykłe w Credit Agricole realizowane są tylko w dni robocze od poniedziałku do piątku. Credit Agricole nie realizuje przelewów w weekendy i święta. Jeżeli zależy Ci na realizacji przelewu w weekend, skorzystaj z usługi Express Elixir, która jest dodatkowo płatna, ale przelewy są realizowane praktycznie natychmiastowo 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Pilnie potrzebuję zrobić przelew, a sesje wychodzące już się skończyły. Co zrobić?

W takiej sytuacji możesz skorzystać z przelewu natychmiastowego Express Elixir. Takie przelewy są realizowane 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i trafiają na konto odbiorcy praktycznie od razu. Pamiętaj tylko, że taki przelew jest dodatkowo płatny. W przypadku kont osobistych w Credit Agricole to koszt rzędu 5 zł za transakcję.

Jak działa przelew wewnętrzny w Credit Agricole? 

Przelew wewnętrzny, czyli przelew pomiędzy kontami jednego banku, w tym wypadku Credit Agricole, jest realizowany bez udziału systemu Elixir, dzięki czemu przelewy są przetwarzane szybciej i są dostępne na koncie odbiorcy prawie natychmiast.

Jakie dane należy podać zlecając przelew z zagranicy?

Chcąc wykonać przelew zagraniczny do Credit Agricole, musisz podać kilka kluczowych informacji:

– Imię i Nazwisko Odbiorcy
– Numer Rachunku Odbiorcy (IBAN) – Kod musi zawierać „PL” i 26 cyfr
– Tytuł Płatności
– Nazwa i Adres Banku Odbiorcy
– Kod SWIFT (BIC) Credit Agricole: AGRIPLPR.

Credit Agricole akceptuje przelewy w wielu walutach, takich jak EUR, USD czy GBP, ale środki zawsze są księgowane w PLN. Jeśli wyślesz przelew w walucie, której tutaj nie ma, niestety trafi on z powrotem do Twojego banku.

Źródła

Podczas pisania artykułu korzystałam ze źródeł:

https://www.credit-agricole.pl/pytania-i-odpowiedzi/konto/w-jakich-godzinach-odbywaja-sie-ksiegowania-sesji-przychodzacych-i-wychodzacych

https://www.kir.pl/nasza-oferta/banki/rozliczenia/elixir

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments