Banki

Godziny Księgowania Przelewów w BNP Paribas

Mogę otrzymywać prowizję za polecenie produktów finansowych, ale nie wpływa to na moje opinie. Więcej.

Zastanawiasz się, kiedy dokładnie Twoje pieniądze dotrą na konto lub kiedy Twoje zlecenie przelewu zostanie zrealizowane w BNP Paribas? W tym artykule rozwieję wszelkie wątpliwości dotyczące godzin księgowania przelewów przychodzących i wychodzących w jednym z najpopularniejszych banków w Polsce i przyjrzę się, jak wygląda typowy dzień w BNP Paribas pod kątem przetwarzania transakcji finansowych. Zapraszam do lektury!

System Elixir 

Przelewy w Polsce realizowane są za pośrednictwem Systemu Elixir, kluczowego elementu infrastruktury płatniczej, odpowiadającego za rozliczenia międzybankowe w złotówkach. System ten jest zarządzany przez Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR) i koordynuje transakcje między bankami krajowymi.

Główna zasada działania Systemu Elixir opiera się na mechanizmie sesji rozliczeniowych. Każdy dzień roboczy jest podzielony na kilka takich sesji, podczas których banki wymieniają się między sobą informacjami o przelewach zleconych przez klientów. Przelewy są zbierane i przetwarzane zbiorczo w ramach jednej sesji, co zapewnia efektywność i płynność procesu.

Aby przelew mógł zostać zrealizowany w Systemie Elixir, musi być zlecony w złotówkach (PLN), a zarówno nadawca, jak i odbiorca muszą posiadać rachunki w bankach uczestniczących w systemie.

Sesje rozliczeniowe odbywają się w ustalonych godzinach. Jeżeli klient zleci przelew poza godzinami sesji, zlecenie to zostanie przetworzone podczas najbliższej sesji. Dzięki temu większość przelewów jest księgowana na rachunkach odbiorców w ciągu jednego dnia roboczego.

Express Elixir 

System Elixir posiada również wariant “Express Elixir”, który umożliwia realizację przelewów 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, włączając weekendy i święta. Przelewy zrealizowane przez Express Elixir są księgowane na kontach odbiorców niemal natychmiast po wysłaniu.

Sesje Przychodzące i Wychodzące – Czym Są?

Sesje bankowe to wyznaczone okresy czasu w ciągu dnia, podczas których banki przetwarzają transakcje finansowe. Podzielone są na sesje przychodzące i wychodzące, które określają, kiedy środki przesłane do naszego banku lub wysłane przez nas zostaną zaksięgowane na koncie.

Sesja Przychodząca

Podczas sesji przychodzącej, bank przetwarza wszystkie transakcje zwiększające saldo na kontach klientów. Obejmuje to wpłaty, przelewy od innych banków, a także inne operacje, które skutkują wpływem pieniędzy na konto. W skrócie, jest to okres, kiedy otrzymujemy pieniądze na nasze konto bankowe.

Sesja Wychodząca

Z kolei podczas sesji wychodzącej, bank przetwarza zlecenia płatnicze od klientów, w tym przelewy bankowe, płatności kartą oraz inne transakcje obniżające saldo konta. To moment, gdy wysyłamy pieniądze z naszego banku do innego banku lub odbiorcy.

Czasy Sesji w Bankach

Każdy bank ustala własne godziny sesji bankowych. Transakcje zlecone poza tymi godzinami są przetwarzane podczas kolejnej dostępnej sesji. Jeśli bank oferuje dwie sesje dziennie, rano i po południu, przelew zlecony po zakończeniu pierwszej sesji będzie przetworzony w trakcie drugiej sesji. Zlecenia dokonane po ostatniej sesji danego dnia są przetwarzane podczas pierwszej sesji następnego dnia roboczego.

Godziny Księgowania Przelewów Przychodzących w BNP Paribas

Przelewy w BNP Paribas księgowane są 3 razy dziennie, od poniedziałku do piątku w dni robocze. Pierwsza sesja księgowa realizowana jest między 11:00 a 12:00, druga między 14:30 a 15:00, a trzecia o godzinie 17:00. Jeśli przelew nie zostanie zaksięgowany około godziny 17:00, będzie on przetworzony w następnej sesji przychodzącej, która odbywa się w kolejnym dniu roboczym w godzinach 11:00 – 12:00.

W weekendy i święta BNP Paribas nie przeprowadza sesji księgowych, co oznacza brak realizacji przelewów w te dni. W takim przypadku, alternatywą może być skorzystanie z przelewu natychmiastowego.

1
11:00 – 12:00 – I sesja przychodząca Elixir
2
14:30 – 15:00 – II sesja przychodząca Elixir
3
17:00 – III sesja przychodząca Elixir

Godziny Księgowania w BNP Paribas Przelewów Wychodzących

W BNP Paribas, przelewy wychodzące są księgowane trzykrotnie w ciągu dnia roboczego. Sesje księgowe odbywają się o godzinach 8:00, 11:45 i 14:15 od poniedziałku do piątku. Oznacza to, że przelewy zlecone do godziny 14:15 zostaną wysłane do banku odbiorcy jeszcze tego samego dnia. Jeśli natomiast dyspozycja przelewu zostanie złożona po 14:15 w dni robocze, przelew ten zostanie przetworzony w ramach pierwszej sesji następnego dnia roboczego. Dyspozycje przelewów złożone w weekendy lub święta są księgowane w pierwszej sesji dostępnej w najbliższym dniu roboczym.

1
8:00 – I sesja wychodząca Elixir

Przelew zostanie zrealizowany w trakcie tej sesji, jeśli dyspozycja została wydana do godziny 8:00.

2
11:45 – II sesja wychodząca Elixir

Przelew zostanie zrealizowany w tej sesji, jeśli dyspozycja została wydana do godziny 11:45.

3
14:15 – III sesja wychodząca Elixir

Przelew zostanie zrealizowany w tej sesji, jeśli dyspozycja została wydana do godziny 14:15.

Co Wpływa na Czas Otrzymania Przelewu?

Czas, w jakim przelew dociera do odbiorcy, jest determinowany przez kilka czynników, w tym moment złożenia dyspozycji przez nadawcę i harmonogram sesji rozliczeniowych w systemie Elixir. Proces ten obejmuje kilka kroków:

  1. Nadawca wykonuje przelew w swoim banku.
  2. Bank nadawcy przetwarza przelew podczas swojej sesji wychodzącej.
  3. Informacje o przelewie są przekazywane do Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR), który koordynuje przepływ pomiędzy bankami.
  4. W trakcie sesji przychodzącej, bank odbiorcy księguje środki na koncie odbiorcy.

Ostateczny czas pojawienia się środków na koncie odbiorcy zależy od szybkości tych etapów. Choć nadawca ma ograniczony wpływ na tempo tego procesu, zaleca się dokonywanie przelewów wcześnie w ciągu dnia, co może zwiększyć szansę na zaksięgowanie ich u odbiorcy jeszcze tego samego dnia.

Przelewy Natychmiastowe w BNP Paribas

Przelewy natychmiastowe Express Elixir w BNP Paribas dostępne są dla wszystkich rodzajów kont: Konta Otwartego na Ciebie, Konta na Teraz, Mojego Konto Premium, Konta Samodzielniaka i Bankowości Prywatnej.

Koszt przelewu natychmiastowego w bankowości elektronicznej lub w aplikacji to 5 zł. 3 pierwsze przelewy dla posiadaczy Mojego Konta Premium, Konta na Teraz i Bankowości Prywatnej są bezpłatne.

Przelewy Wewnętrzne Pomiędzy Kontami w BNP Paribas

Innym typem transakcji są przelewy wewnętrzne realizowane między kontami w obrębie jednego banku. W odróżnieniu od przelewów zewnętrznych, te wewnętrzne nie wymagają udziału systemu Elixir. Dzięki temu proces ich przetwarzania jest szybszy, a środki są dostępne na koncie odbiorcy niemal natychmiast po dokonaniu przelewu.

BNP Paribas – Godziny Księgowania Przelewów Przychodzących i Wychodzących

Zarówno godziny księgowania przelewów przychodzących, jak i wychodzących w BNP Paribas, odgrywają ważną rolę w codziennym zarządzaniu finansami. Zrozumienie tych harmonogramów może znacząco wpłynąć na efektywność Twoich transakcji bankowych, zapewniając, że środki są dostępne dokładnie wtedy, kiedy ich potrzebujesz.

Pamiętaj, że odpowiednie planowanie przelewów, z uwzględnieniem godzin sesji księgowych banku, może przyspieszyć przepływ pieniędzy i zapobiec potencjalnym opóźnieniom. Mam nadzieję, że te informacje okażą się dla Ciebie przydatne i pomogą w bardziej świadomym zarządzaniu Twoimi finansami.

Najczęściej Zadawane Pytania

Czy BNP Paribas realizuje przelewy w weekendy i święta?

BNP Paribas, podobnie jak większość banków w Polsce, nie przeprowadza standardowych przelewów w weekendy i dni świąteczne. Zlecenia przelewów dokonane w te dni zazwyczaj są przetwarzane w następny dzień roboczy. Jednakże, przelewy wewnętrzne, czyli te realizowane między kontami w ramach BNP Paribas, są możliwe do wykonania natychmiast, nawet podczas weekendów i świąt.

Jaki jest kod Swift Banku BNP Paribas?

Kod SWIFT Banku BNP Paribas, czyli międzynarodowy kod identyfikacyjny banku używany przy międzynarodowych transakcjach finansowych to PPABPLPK.

Ile kosztuje przelew natychmiastowy w BNP Paribas?

Przelew natychmiastowy typu Express Elixir w BNP Paribas kosztuje 5 zł, zarówno w bankowości elektronicznej, jak i w aplikacji mobilnej. Dla posiadaczy Mojego Konta Premium, Konta na Teraz i Bankowości Prywatnej, trzy pierwsze przelewy tego typu są oferowane bezpłatnie.

Do której godziny są przelewy w BNP Paribas?

W BNP Paribas, przelewy wychodzące są księgowane trzy razy dziennie w dni robocze: o godzinach 8:00, 11:45 i 14:15. Oznacza to, że przelew zlecony przed godziną 14:15 zostanie zrealizowany jeszcze tego samego dnia. Jeśli dyspozycja przelewu zostanie złożona po godzinie 14:15, będzie ona przetworzona podczas pierwszej sesji księgowej w następnym dniu roboczym.

Z kolei przelewy przychodzące w BNP Paribas są księgowane również trzy razy dziennie: między 11:00 a 12:00, 14:30 a 15:00 oraz o 17:00. Jeśli przelew przychodzący nie zostanie zaksięgowany do godziny 17:00, zostanie on przetworzony w kolejnej dostępnej sesji przychodzącej w następnym dniu roboczym.

W jakich godzinach księguje BNP Paribas?

Sesje przelewów wychodzących w BNP Paribas odbywają się trzy razy dziennie w dni robocze o godzinach 8:00, 11:45 i 14:15. Przelewy przychodzące są księgowane również trzy razy dziennie w dni robocze, w godzinach 11:00 – 12:00, 14:30 – 15:00 i o 17:00. Przelewy zlecone po tych godzinach będą przetwarzane podczas kolejnej dostępnej sesji księgowej.

Źródła

https://www.kir.pl/nasza-oferta/banki/rozliczenia/elixir

https://www.bnpparibas.pl/blog/przelewy-krajowe-rodzaje-czas-realizacji-oraz-oplaty

file:///C:/Users/Artio/Downloads/taryfa-oplat-i-prowizji.pdf  

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments