Banki

Plus Bank Księgowanie Przelewów – Godziny Przelewów Przychodzących i Wychodzących

Mogę otrzymywać prowizję za polecenie produktów finansowych, ale nie wpływa to na moje opinie. Więcej.

Zastanawiasz się, kiedy Twoje zlecenie przelewu zostanie zrealizowane lub kiedy oczekiwany przelew dotrze na konto w PLUS Bank S.A.? W tym artykule rozwieję wszelkie wątpliwości dotyczące godzin księgowania przelewów wychodzących i przychodzących i przyjrzę się, jak wygląda typowy dzień w Plus Banku pod kątem przetwarzania transakcji finansowych. Zapraszam do czytania!

System Elixir 

System Elixir to kluczowy element infrastruktury płatniczej w Polsce, zarządzany przez Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR), odpowiedzialny za rozliczenia międzybankowe w złotówkach. Jego działanie opiera się na mechanizmie sesji rozliczeniowych, gdzie każdy dzień roboczy jest podzielony na kilka sesji, podczas których banki wymieniają się informacjami o przelewach zleconych przez klientów. W ramach jednej sesji przelewy są zbierane i przetwarzane zbiorczo, co zapewnia efektywność i płynność procesu. Dzięki temu systemowi większość przelewów jest księgowana na rachunkach odbiorców w ciągu jednego dnia roboczego.

Aby przelew mógł być zrealizowany w Systemie Elixir, musi być zlecony w złotówkach, a zarówno nadawca, jak i odbiorca muszą posiadać rachunki w bankach uczestniczących w systemie.

Sesje Przychodzące i Wychodzące – Czym Są?

Sesje bankowe, podzielone na sesje przychodzące i wychodzące, są wyznaczonymi okresami czasu w ciągu dnia, kiedy banki przetwarzają transakcje finansowe. Te sesje określają, kiedy środki przesłane do naszego banku lub wysłane przez nas zostaną zaksięgowane na koncie.

Sesja Przychodząca

W trakcie sesji przychodzącej, bank przetwarza wszystkie transakcje, które zwiększają saldo na kontach klientów. Obejmuje to wpłaty, przelewy od innych banków, a także inne operacje skutkujące wpływem pieniędzy na konto. Jest to zatem czas, kiedy otrzymujemy pieniądze na nasze konto bankowe.

Sesja Wychodząca

Z drugiej strony, sesja wychodząca to moment, kiedy bank przetwarza zlecenia płatnicze od klientów, w tym przelewy bankowe, płatności kartą oraz inne transakcje, które obniżają saldo konta. Jest to okres, w którym wysyłamy pieniądze z naszego banku do innego banku lub odbiorcy.

Czasy Sesji w Bankach

Godziny sesji bankowych są ustalane indywidualnie przez każdy bank. Transakcje zlecone poza godzinami sesji są przetwarzane podczas kolejnej dostępnej sesji. Jeśli na przykład bank oferuje dwie sesje dziennie, rano i po południu, przelew zlecony po zakończeniu pierwszej sesji będzie przetworzony w trakcie drugiej. Zlecenia dokonane po ostatniej sesji danego dnia są przetwarzane w pierwszej sesji następnego dnia roboczego.

Godziny Księgowania Przelewów Przychodzących w PLUS BANK S.A.

Przelewy przychodzące w Plus Banku S.A. są księgowane trzy razy dziennie w dni robocze, od poniedziałku do piątku. Bank ustalił konkretne godziny dla każdej z trzech sesji księgowych, co pozwala klientom lepiej planować oczekiwanie na środki. Pierwsza sesja księgowa odbywa się między 11:00 a 12:00, druga sesja jest realizowana między 14:30 a 15:30, a trzecia sesja odbywa się między 17:00 a 18:00. 

Jeśli przelew przychodzący nie został zaksięgowany około godziny 18:00, to prawdopodobnie zostanie przetworzony w następnej sesji przychodzącej w kolejnym dniu roboczym w godzinach 11:00 – 12:00.

Warto zwrócić uwagę, że w weekendy i święta Plus Bank nie realizuje sesji księgowych, co oznacza, że przelewy zlecone w te dni będą przetwarzane dopiero w następnym dniu roboczym. 

1
11:00 – 12:00 – I sesja przychodząca Elixir
2
14:30 – 15:30 – II sesja przychodząca Elixir
3
17:00 – 18:00 – III sesja przychodząca Elixir

Godziny Księgowania w Plus Bank Przelewów Wychodzących

W Plus Bank, przelewy wychodzące są przetwarzane trzy razy w ciągu dnia roboczego zgodnie z ustalonym harmonogramem sesji księgowych. Te sesje księgowe odbywają się o godzinach 11:30, 14:00, i 17:00 od poniedziałku do piątku. To oznacza, że przelewy zlecone przez klientów banku przed godziną 17:00 w dni robocze zostaną wysłane z banku jeszcze tego samego dnia.

Jeżeli jednak dyspozycja przelewu zostanie złożona po godzinie 17:00 w dni robocze, nie zostanie ona przetworzona w dniu złożenia. Zamiast tego, przelew ten zostanie przetworzony w ramach pierwszej sesji księgowej następnego dnia roboczego, czyli o godzinie 11:30.

W przypadku dyspozycji przelewów złożonych w weekendy lub święta, gdy bank nie prowadzi sesji księgowych, one również zostaną przetworzone w pierwszej dostępnej sesji księgowej w najbliższym dniu roboczym.

1
11:30 – I sesja wychodząca Elixir

Przelew zostanie zrealizowany w trakcie tej sesji, jeśli dyspozycja została wydana do godziny 11:30.

2
14:00 – II sesja wychodząca Elixir

Przelew zostanie zrealizowany w tej sesji, jeśli dyspozycja została wydana do godziny 14:00.

3
17:00 – III sesja wychodząca Elixir

Przelew zostanie zrealizowany w tej sesji, jeśli dyspozycja została wydana do godziny 17:00.

Co Wpływa na Czas Otrzymania Przelewu?

Wysłanie przelewu przez nasz bank nie oznacza, że trafi on od razu do banku odbiorcy. Czas otrzymania przelewu przez odbiorcę zależy od kilku czynników, takich jak moment złożenia dyspozycji przez nadawcę i harmonogram sesji rozliczeniowych banków. Proces ten obejmuje:

  1. Wykonanie przelewu przez nadawcę w jego banku.
  2. Przetworzenie przelewu przez bank nadawcy podczas sesji wychodzącej.
  3. Przekazanie informacji o przelewie do Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR), która koordynuje przepływ między bankami.
  4. Księgowanie środków na koncie odbiorcy przez jego bank podczas sesji przychodzącej.

Ostateczny czas otrzymania przelewu przez odbiorcę zależy od tego, jak szybko zostaną wykonane powyższe etapy. Chociaż nadawca ma ograniczony wpływ na szybkość całego procesu, zaleca się dokonywanie przelewów wcześnie w ciągu dnia. Dzięki temu istnieje większa szansa, że przelew zostanie przetworzony i zaksięgowany u odbiorcy jeszcze tego samego dnia, zwłaszcza jeśli oba banki (nadawcy i odbiorcy) szybko przeprowadzają swoje sesje księgowe.

Przelewy Natychmiastowe w PLUS Bank

W Plus Banku, mimo braku dostępności przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir, istnieje możliwość wykonania przelewu natychmiastowego poprzez system Sorbnet.

Koszt wykonania takiego przelewu natychmiastowego zleconego przez internet to 10 zł. Jeśli natomiast przelew zostanie zlecony za pośrednictwem infolinii telefonicznej, koszt ten wzrasta do 15 zł.

Przelewy Wewnętrzne Pomiędzy Kontami w Plus Bank

Przelewy wewnętrzne w Plus Banku to transakcje realizowane między kontami w obrębie tego samego banku. Główną cechą tych przelewów jest to, że nie wymagają one udziału systemu Elixir, który jest wykorzystywany do przetwarzania przelewów między różnymi bankami. Ta niezależność od systemu Elixir sprawia, że proces przetwarzania przelewów wewnętrznych jest znacznie szybszy w porównaniu z przelewami zewnętrznymi, a środki przesyłane w ramach przelewów wewnętrznych są dostępne na koncie odbiorcy niemal natychmiast po zleconym przelewie.

Najczęściej Zadawane Pytania

Czy Plus Bank realizuje przelewy w weekendy i święta?

Plus Bank nie realizuje standardowych przelewów w weekendy i dni świąteczne. Zlecenia przelewów dokonane w te dni są przetwarzane w następny dzień roboczy. Jednak przelewy wewnętrzne, realizowane między kontami w ramach Plus Banku, są dostępne do wykonania natychmiast, nawet w weekendy i święta.

Jaki jest kod Swift Plus Banku?

Kod SWIFT Plus Banku, używany przy międzynarodowych transakcjach finansowych, to IVSEPLPP.

Ile kosztuje przelew natychmiastowy w Plus Banku?

Koszt przelewu natychmiastowego Sorbnet w Plus Banku zależy od kanału, przez który jest zlecony. Jeśli przelew jest realizowany przez internet, za pośrednictwem PlusBank24, jego koszt wynosi 10 zł. Natomiast gdy przelew jest zlecony telefonicznie, koszt to 15 zł.

Do której godziny są przelewy w Plus Banku?

W Plus Banku, najpóźniejsza sesja księgowa dla przelewów wychodzących odbywa się o godzinie 17:00. Oznacza to, że przelewy zlecone do tej godziny są przetwarzane tego samego dnia roboczego.

Natomiast dla przelewów przychodzących, najpóźniejsza sesja księgowa kończy się między 17:00 a 18:00. Przelewy przychodzące zlecone po tej sesji będą przetwarzane w pierwszej sesji księgowej następnego dnia roboczego.

W jakich godzinach księguje Plus Bank?

W Plus Banku, przelewy wychodzące są księgowane trzykrotnie w ciągu dnia roboczego, z sesjami księgowymi o godzinach 11:30, 14:00 i 17:00 od poniedziałku do piątku, co oznacza, że przelewy zlecone do godziny 17:00 są wysyłane tego samego dnia. Przelewy złożone po godzinie 17:00, a także te w weekendy i święta, są przetwarzane w pierwszej sesji następnego dnia roboczego.

Z kolei przelewy przychodzące w Plus Banku są księgowane również trzy razy dziennie w dni robocze, w sesjach o godzinach: 11:00-12:00, 14:30-15:30 i 17:00-18:00. Przelewy przychodzące zlecone po tych godzinach są przetwarzane w kolejnej sesji księgowej w następnym dniu roboczym.

Źródła

https://www.kir.pl/nasza-oferta/banki/rozliczenia/elixir

https://www.expresselixir.pl/

https://plusbank.pl/files/pdf/konta/taryfa_prowizji_i_oplat_dla_osob_fizycznych.pdf?1700554021

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments