Banki

Przelewy Z i Do mBanku – Sprawdź Harmonogram Przelewów

Mogę otrzymywać prowizję za polecenie produktów finansowych, ale nie wpływa to na moje opinie. Więcej.

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego przelewy bankowe nie dochodzą od razu? Albo jaka jest najlepsza pora, aby wysłać przelew z mBanku, aby dotarł on szybko do odbiorcy? 

W tym artykule sprawdzę, jakie są godziny przelewów w mBanku, zarówno tych wychodzących, jak i przychodzących. Wyjaśnię, jak działa system sesji księgowych w banku i co to oznacza dla codziennych transakcji finansowych. Przygotujcie się na praktyczne porady, które pomogą Wam lepiej zarządzać finansami.

System Elixir 

Za realizację przelewów w Polsce w polskiej walucie odpowiada system Elixir, który pełni rolę centralnego pośrednika w procesie przetwarzania przelewów. Można go przyrównać do swoistego „pocztowego centrum sortowania” dla transakcji bankowych. Kiedy chcesz przesłać pieniądze z jednego banku do drugiego, system Elixir ułatwia dostarczenie tych środków do odpowiedniego miejsca.

W praktyce wygląda to tak: gdy zlecasz przelew w swoim banku, informacja o transakcji najpierw trafia do systemu Elixir, zarządzanego przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Tam przelewy od różnych banków są zbierane i kilka razy dziennie „rozliczane”, co oznacza sprawdzanie i koordynowanie, które transakcje powinny trafić do jakiego banku.

Aby przelew mógł zostać zrealizowany w Systemie Elixir, musi być zlecony w złotówkach (PLN), a zarówno nadawca, jak i odbiorca muszą posiadać rachunki w bankach uczestniczących w systemie.

Banki uczestniczące w systemie Elixir mają ustalone godziny, w których wysyłają i odbierają informacje o przelewach, tzw. sesje Elixir. Jeżeli zlecasz przelew po zakończeniu jednej z tych sesji, Twoja transakcja zostanie przetworzona podczas następnej sesji. Dlatego czasami przelew do innego banku może zająć trochę więcej czasu, ale zazwyczaj jest on zaksięgowany w kolejnym dniu roboczym.

Elixir Express

Express Elixir to szybka wersja tradycyjnego systemu Elixir, zaprojektowana do obsługi pilnych przelewów. W przeciwieństwie do standardowego systemu Elixir, gdzie przelewy są sortowane i przesyłane kilka razy dziennie podczas określonych sesji, Express Elixir działa nieustannie – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dzięki temu, niezależnie od tego, czy jest to środek nocy, weekend czy świąto, przelewy zrealizowane za pomocą Express Elixir są przetwarzane niemal natychmiast po złożeniu zlecenia.

Sesje Przychodzące i Wychodzące – Czym Są?

Sesje bankowe są określonymi momentami w ciągu dnia roboczego, kiedy banki przetwarzają różnego rodzaju transakcje finansowe. Dzieli się je na sesje przychodzące i wychodzące, które mają za zadanie obsługiwać różne typy operacji bankowych.

Sesja Przychodząca

Podczas sesji przychodzącej, banki koncentrują się na przetwarzaniu transakcji, które wpływają na konta klientów, czyli na operacje zwiększające saldo. Do tej kategorii należą przelewy przychodzące z innych banków oraz wpłaty na rachunki klientów.

Sesja Wychodząca

Z kolei w czasie sesji wychodzących, banki zajmują się operacjami obciążającymi rachunki klientów. W skład tych operacji wchodzą przelewy do innych banków, płatności kartą oraz inne dyspozycje, które zmniejszają dostępne środki na kontach.

Czasy Sesji

Harmonogram sesji bankowych jest ustalany indywidualnie przez każdy bank, który określa dokładne godziny rozpoczęcia i zakończenia każdej sesji. Transakcje zlecone poza czasem trwania danej sesji są przetwarzane podczas kolejnej dostępnej sesji. Na przykład, jeśli bank ma dwie sesje dziennie, przelew złożony po zakończeniu pierwszej sesji będzie przetworzony w czasie drugiej. Zlecenia złożone po ostatniej sesji w danym dniu będą przetwarzane w pierwszej sesji następnego dnia roboczego.

Zobacz także: Plus Bank Księgowanie Przelewów – Godziny Przelewów Przychodzących i Wychodzących

mBank: Godziny Księgowania Przelewów Przychodzących

Sesje przychodzące w mBanku realizowane są trzy razy dziennie – w godzinach 11:15, 15:00 i 18:15 w dni robocze od poniedziałku do piątku. Przelewy nie są natomiast realizowane w weekendy i dni wolne od pracy. 

Jeśli oczekiwany przelew nie zostanie zaksięgowany do godziny 18:15, oznacza to, że zostanie on przetworzony dopiero podczas następnej sesji przychodzącej, która nastąpi o godzinie 11:15 w kolejnym dniu roboczym.

1
11:15 – I sesja przychodząca Elixir

Przelew zostanie zaksięgowany po godzinie 11:15.

2
15:00 – II sesja przychodząca Elixir

Przelew zostanie zaksięgowany po godzinie 15:00.

3
18:15 – III sesja przychodząca Elixir

Przelew zostanie zaksięgowany po godzinie 18:15.

Godziny Księgowania Przelewów Wychodzących

W mBanku sesje wychodzące odbywają się trzy razy dziennie w dni robocze w godzinach: 5:55, 9:55 i 13:25. Jeśli klient zleci przelew w mBanku przed 13:25 w dzień roboczy, przelew ten zostanie wysłany z banku jeszcze tego samego dnia. Natomiast, jeśli zlecenie przelewu nastąpi po sesji o 13:25, to przelew zostanie przetworzony i wysłany dopiero w następnym dniu roboczym.

Warto pamiętać, że w dni wolne od pracy, takie jak weekendy i święta, sesje wychodzące w mBanku nie są realizowane. Oznacza to, że wszystkie przelewy zlecone w te dni zostaną wysłane dopiero w pierwszym następnym dniu roboczym.

1
5:55 – Pierwsza sesja wychodząca Elixir

Przelew będzie zrealizowany w tej sesji, o ile dyspozycja zostanie złożona przed godziną 5:55.

2
9:55 – Druga sesja wychodząca Elixir

Przelew będzie zrealizowany podczas tej sesji, o ile dyspozycja zostanie złożona przed godziną 9:55.

3
13:25 – Trzecia sesja wychodząca Elixir

Przelew będzie zrealizowany podczas tej sesji, o ile dyspozycja zostanie złożona przed godziną 13:25.

Czynniki, które Wpływają na Czas Otrzymania Przelewu

Termin zaksięgowania przelewu na koncie zależy od kilku kluczowych czynników, głównie od godziny, w której przelew został nadany, oraz od sesji Elixir zarówno w banku nadawcy, jak i odbiorcy, a także w Krajowej Izbie Rozliczeniowej (KIR). Proces ten składa się z trzech głównych etapów, które każdy przelew musi przejść:

  1. Dyspozycja Przelewu: Pierwszy krok to zlecenie wykonania przelewu przez nadawcę w swoim banku (Bank X).
  2. Sesja Wychodząca w Banku X: Następnie, w trakcie swojej sesji wychodzącej, bank X przetwarza zlecenie płatnicze klienta.
  3. Sesja Elixir w KIR: Bank X przesyła informacje o przelewie do Krajowej Izby Rozliczeniowej, gdzie dochodzi do wymiany zobowiązań i należności pomiędzy bankami.
  4. Sesja Przychodząca w Banku Y: W kolejnym kroku, środki trafiają do banku odbiorcy, czyli banku Y, który księguje te środki podczas swojej sesji przychodzącej.
  5. Środki na Koncie Odbiorcy: Ostatecznie, pieniądze wpływają na konto odbiorcy w banku Y.

Szybkość realizacji przelewu zależy więc od momentu zlecenia operacji oraz od harmonogramu sesji rozliczeniowych w obu bankach i w KIR. Aby zwiększyć szansę, że przelew dotrze do odbiorcy jeszcze tego samego dnia, nadawca powinien zlecić przelew jak najwcześniej, najlepiej na początku dnia roboczego.

Zobacz także: Konto Studenckie w mBank – Moja Opinia

Przelewy Natychmiastowe Express Elixir w mBanku

W mBanku, przelewy natychmiastowe są oferowane dla wszystkich rodzajów kont osobistych (tj. eKonto Osobiste, eKonto Możliwości, eKonto Junior, mKonto Intensive) oraz dla wszystkich kont firmowych. 

Realizacja takiego przelewu w bankowości elektronicznej dla klientów indywidualnych kosztuje 5 zł, natomiast dla posiadaczy kont biznesowych opłata wynosi 10 zł. Dla użytkowników mKonta Intensive, pierwsze trzy przelewy w systemie Express Elixir są bezpłatne, a każdy kolejny kosztuje 5 zł.

Przelewy Wewnętrzne Pomiędzy Kontami w mBanku

W bankowości możemy mówić o jeszcze jednym rodzaju przelewów. Są to przelewy wewnętrzne, czyli transakcje realizowane pomiędzy kontami w obrębie tego samego banku. Główną cechą charakterystyczną tych przelewów jest ich natychmiastowość. Inaczej niż w przypadku standardowych przelewów międzybankowych, które korzystają z zewnętrznego systemu rozliczeniowego Elixir, przelewy wewnętrzne nie wymagają pośrednictwa tego systemu. W rezultacie, środki są przesyłane z jednego konta na drugie w mBanku niemal natychmiast po złożeniu zlecenia przelewu.

Godziny Przelewów Z i Do mBanku

Mam nadzieję, że mój przewodnik po godzinach przelewów w mBanku okazał się dla Was przydatny. Teraz, znając szczegóły dotyczące sesji księgowych, możecie lepiej planować swoje transakcje finansowe, aby były realizowane szybko i efektywnie. Pamiętajcie, że odpowiednie dostosowanie czasu wysłania przelewu do harmonogramu banku może znacząco przyspieszyć proces jego zaksięgowania.

Najczęściej Zadawane Pytania

Czy mBank realizuje przelewy w weekendy i święta?

Nie, mBank nie realizuje standardowych przelewów w weekendy i święta. Te przelewy są przetwarzane wyłącznie w dni robocze, od poniedziałku do piątku. Jeśli potrzebujesz przeprowadzić przelew pilnie w weekend lub święto, możesz skorzystać z opcji przelewu natychmiastowego Express Elixir. Koszt takiego przelewu dla kont osobistych wynosi 5 zł. Dzięki przelewowi natychmiastowemu Express Elixir, transakcja zostanie wykonana w ciągu kilku minut od złożenia zlecenia.

Jakie dane należy podać zlecając przelew zagraniczny do mBanku?

Chcąc wykonać przelew zagraniczny do mBanku, potrzebujesz kilku kluczowych informacji:
– Imię i Nazwisko Odbiorcy;
– Numer Rachunku Odbiorcy (IBAN):Kod musi zawierać „PL” i 26 cyfr;
– Tytuł Płatności;
– Nazwa i Adres Banku Odbiorcy;
– Kod SWIFT (BIC) mBanku: BREXPLPWMBK.

O której godzinie mBanku realizuje przelewy?

mBank realizuje przelewy wychodzące trzy razy dziennie w dni robocze o godzinach 5:55, 9:55 i 13:25. Sesje przychodzące mBanku, czyli księgowanie przelewów przychodzących, odbywają się o 11:15, 15:00 i 18:15.

O której są ostatnie przelewy w mBanku?

Ostatnie przelewy wychodzące w mBanku są realizowane o godzinie 13:25 w dni robocze. To oznacza, że przelewy zlecone po tej godzinie będą przetwarzane w następnym dniu roboczym.

Natomiast ostatnie przelewy przychodzące w mBanku są księgowane o godzinie 18:15. Przelewy, które dotrą do banku po tej godzinie, będą zaksięgowane w następnej sesji przychodzącej w kolejnym dniu roboczym.

Ile kosztuje przelew natychmiastowy w mBanku?

Koszt przelewu natychmiastowego w mBanku dla kont osobistych wynosi 5 zł. W przypadku kont biznesowych, opłata za taki przelew to 10 zł.

Źródła

https://www.kir.pl/nasza-oferta/banki/rozliczenia/elixir

https://www.mbank.pl/indywidualny/uslugi/pytania-i-odpowiedzi/przelewy/sesje-przelewow-w-mbanku/

https://pdf.mbank.pl/mbankpl/of/tpio/taryfa-osobyfiz-1-06-2023.pdf

https://www.mbank.pl/pdf/oplaty/taryfa-firmy.pdf

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments