Banki

Wise w Praktyce – Moja Recenzja Platformy do Transferu Pieniędzy

wise

Mogę otrzymywać prowizję za polecenie produktów finansowych, ale nie wpływa to na moje opinie. Więcej.

Tanie i szybkie przelewy międzynarodowe, możliwość wymiany ponad 40 walut oraz płatności kartą na całym świecie. Szanowni Państwo, oto Wise – platforma, która w 2011 roku zrewolucjonizowała rynek transferów pieniężnych. W tym artykule przyjrzę się bliżej, czym jest, jak działa i czy jest bezpieczna. Podam także kilka alternatyw dla osób, które szukają innych rozwiązań. Zapraszam do czytania.

Czym jest Wise?

Wise to firma założona w Wielkiej Brytanii przez dwóch Estończyków – Taaveta Hinrikusa i Kristo Käärmanna. W 2011 roku panowie postanowili namieszać na rynku międzynarodowych przelewów pieniężnych, znanego z kiepskich kursów walut, wysokich opłat dodatkowych i długiego czasu realizacji, i zdecydowali się stworzyć platformę, która umożliwia wykonywanie szybkich, bezpiecznych i tanich przelewów. 

Obecnie z Wise korzysta ponad 16 milionów klientów, którzy mogą wykonywać przelewy do ponad 70 krajów na całym świecie.Wise przez lata poszerzył także zakres swoich funkcjonalności, dołączając do swoich usług konto Wise, kartę debetową i konto firmowe. 

6. Rzeczy, Które Wyróżniają Wise na Tle Konkurencji, w tym Banków

Wise

Wise

Wise to platforma finansowa zapewniająca błyskawiczne przelewy zagraniczne, wymianę walut w ponad 40 walutach oraz płatności kartą na całym świecie.

Załóż konto

Model Peer-to-Peer

Wise działa w modelu Peer-to-Peer. Płatności P2P to rodzaj transakcji finansowych, w których pieniądze są przesyłane bezpośrednio między dwiema osobami, z pominięciem pośrednictwa tradycyjnych instytucji finansowych, takich jak banki. Działając w tym modelu Wise może oferować swoim klientom lepsze kursy wymiany walut i szybsze terminy.

Niskie i Przejrzyste Opłaty

Wise korzysta z uśrednionego kursu wymiany walut, który jest korzystniejszy niż kursy wymiany oferowane przez tradycyjne banki. Opłaty pobierane przez Wise za przelewy międzynarodowe są również niższe niż opłaty pobierane przez banki, a wszystkie informacje na stronie są podane bardzo przejrzyście, dzięki czemu użytkownicy od razu widzą za co i ile płacą. Dlatego też decydując się na przelew przez Wise możemy mieć pewność, że na końcu nie czekają na nas ukryte koszty. 

Szybki Czas Realizacji

80% transakcji jest realizowanych w ciągu 24 godzin, a 40% jest natychmiastowych. Na stronie możemy przeczytać, że przelew ze złotówek na euro powinien być zrealizowany w ciągu 1 godziny.

Konta Wielowalutowe

Wise, oprócz platformy do transferów pieniężnych, w swojej ofercie posiada także konta wielowalutowe, dzięki którym klienci mogą wymieniać i przechowywać na swoim koncie ponad 40 walut. 

Karta Debetowa

Do konta Wise możemy także zamówić kartę debetową. Do wyboru mamy kartę wirtualną (w telefonie) lub fizyczną. Dzięki karcie Wise, możemy korzystać za darmo z ponad 2 milionów bankomatów na całym świecie, a także płacić za zakupy, restauracje i noclegi. 

Przyjazna Aplikacja Mobilna

Aplikacja dla klientów, przygotowana przez Wise, jest przyjazna i intuicyjna. Na stronie głównej aplikacji znajdziesz przegląd sald oraz historię transakcji. W aplikacji możesz też sprawdzić aktualne kursy wymiany walut oraz zrealizować przelew.

Dzięki panelowi przelewów masz pełną kontrolę nad swoimi transferami i kontami wielowalutowymi, a informacje o kursach wymiany są dostępne na żywo, ułatwiając podejmowanie decyzji finansowych. Dodatkowo, możesz też ustawić powiadomienia o statusie przelewów oraz alerty kursowe. 

Zobacz także: N26 – Moja Opinia

Dla Kogo Jest Wise?

Wise jest świetnym rozwiązaniem dla osób fizycznych oraz przedsiębiorców, którzy często  dokonują przelewów w obcych walutach i chcą zaoszczędzić pieniądze na opłatach i kursach wymiany. Wise jest więc idealny dla:

  • Podróżników, którzy zarządzają swoimi pieniędzmi w wielu walutach.
  • Osób mieszkających za granicą, które wysyłają pieniądze do domu.
  • Freelancerów i pracowników zdalnych, którzy otrzymują płatności od klientów z różnych krajów.
  • Małych firm, które wykonują przelewy międzynarodowe na rzecz dostawców lub pracowników.

Wise w Praktyce

Jeśli przekonałam Was, że warto spróbować, to teraz pewnie zastanawiacie się, jak to zrobić. Spieszę z odpowiedzią 🙂 Oto lista kroków od założenia konta do realizacji przelewu:

1
Rejestracja

Aby korzystać z Wise, należy utworzyć konto. Proces rejestracji jest dość łatwy i szybki. Konto można zarejestrować online lub za pośrednictwem aplikacji. W trakcie rejestracji należy podać podstawowe dane osobowe i podłączyć konto bankowe.

2
Przygotowanie przelewu

Konto otwarte, więc możesz już robić przelewy. Aby wysłać pieniądze, musisz określić kwotę, którą chcesz wysłać oraz walutę i dane odbiorcy. Wise automatycznie obliczy całkowity koszt przelewu, w tym wszelkie opłaty i kurs wymiany, więc od razu zobaczysz, jaką kwotę otrzyma odbiorca.

3
Płatność

Jeżeli decydujesz się na realizację transakcji, to możesz rozpocząć proces. Płatności możesz dokonać za pomocą konta bankowego, karty debetowej lub kredytowej. Wise następnie zainicjuje przelew i przeliczy pieniądze na walutę odbiorcy przy użyciu kursu wymiany.

4
Realizacja

Teraz Twój odbiorca może już oczekiwać swoich pieniędzy. Większość przelewów jest realizowana w ciągu 24 godzin. Jeżeli chcesz być pewny/ -a, że Twój przelew dotarł, to możesz go śledzić w aplikacji. Wise prześle Ci także potwierdzenie po zrealizowanej transakcji.

Czy Wise Jest Bezpieczny?

Jeżeli wcześniej nie słyszeliście o Wise to pewnie zastanawiacie się teraz, jak wygląda kwestia bezpieczeństwa. I tutaj możecie być spokojni. Wise jest firmą regulowaną przez Financial Conduct Authority (FCA) w Wielkiej Brytanii. Platforma podjęła także szereg kroków, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim klientom oraz ich pieniądzom. Niektóre ze środków wdrożonych przez Wise w celu ochrony użytkowników obejmują:

  • Uwierzytelnianie dwuskładnikowe: Wise wymaga uwierzytelniania dwuskładnikowego, aby uzyskać dostęp do konta, co utrudnia nieautoryzowanym użytkownikom dostęp do środków finansowych.
  • Szyfrowanie: Wise wykorzystuje szyfrowanie do ochrony poufnych informacji, takich jak numery kont i hasła, aby nie mogły zostać przechwycone lub skradzione przez nieupoważnione osoby.

Wise jest również szeroko recenzowany i wspierany przez media, ekspertów finansowych i zadowolonych klientów, co dodatkowo potwierdza jego reputację bezpiecznej i uczciwej firmy.

Ile Wynoszą Opłaty w Wise?

Opłaty za przelewy w Wise zależą od trzech czynników: wysokości wysyłanej kwoty, metody płatności i kursu wymiany walut.

  • Wartość przelewu: Opłata za przelew w Wise to procent od wartości wysyłanej kwoty. Procent ten różni się w zależności od waluty i można go sprawdzić w kalkulatorze opłat na stronie Wise. Dla małych kwot obowiązuje niska, minimalna opłata.
  • Metoda płatności: Koszt przelewu zależy również od sposobu wpłaty, który może się różnić w zależności od kraju. Wise informuje o kosztach poszczególnych metod płatności podczas tworzenia zlecenia.
  • Kurs wymiany: Wise stosuje uśredniony kurs wymiany, czyli taki, jaki banki używają między sobą. Nie zaniżając kursów, Wise zapewnia, że odbiorca otrzymuje więcej pieniędzy.

Opinie Użytkowników

Wise cieszy się dobrą opinią wśród swoich użytkowników. Na TrustPilot został oceniony prawie 200 tysięcy razy, uzyskując świetną ocenę 4,5 gwiazdek. Klienci często chwalą Wise za korzystne kursy wymiany i szybkie przelewy, choć czasami zdarzają się też uwagi dotyczące opóźnień. W kwestii aplikacji Wise, platforma otrzymałą w Google Play 4,4 gwiazdki, a w Apple Store – 4,6 gwiazdki.

Alternatywa dla Wise

Od czasu pojawienia się Wise na rynku transferów pieniężnych w 2011 roku, branża znacząco się rozwinęła, a konkurencja wzrosła. Dla tych, którzy poszukują alternatywnych opcji, dostępny jest obecnie szeroki wachlarz rozwiązań, w tym:

Revolut

Revolut, czyli największy konkurent Wise. Revolut to wielowalutowe konto i platforma płatnicza, która oferuje tanie przelewy międzynarodowe. Platforma obsługuje ponad 150 walut. Poza transferami pieniężnymi, Revolut oferuje także możliwość korzystania z karty debetowej oraz aplikacji z analizą wydatków i narzędziem do budżetowania.

Zobacz moją recenzję konta Revolut.

Remitly

Remitly obsługuje międzynarodowe przelewy bankowe i oferuje możliwość odbioru gotówki, ułatwiając wysyłanie pieniędzy do prawie każdego miejsca na świecie. Remitly oferuje również konkurencyjne kursy wymiany walut i niskie opłaty.

Wise – Moja Opinia

Niskie opłaty, lepsze kursy wymiany i możliwość korzystania z konta wielowalutowego sprawiają, że Wise to bardziej opłacalna i wygodniejsza alternatywa dla tradycyjnych banków i platform takich jak PayPal i Western Union do międzynarodowych przelewów pieniężnych. Poza tym użytkowanie Wise jest banalnie proste dzięki intuicyjnej aplikacji. Ja sama często korzystam z Wise podczas podróży i doceniam platformę za jej użyteczność i przystępność. I nie jestem w tym odosobniona – mnóstwo pozytywnych opinii na TrustPilot i w sklepach z aplikacjami tylko to potwierdza. 

Jeżeli zainteresowałam Cię ofertą Wise, to wniosek o otwarcie konta możesz złożyć tutaj.

Najczęściej Zadawane Pytania

Czy Wise ma limit przelewów?

Możesz przesyłać do 15 000 USD dziennie w przypadku transakcji debetowych. Limit dla kart debetowych lub kredytowych wynosi 2 000 USD co 24 godziny i 8 000 USD tygodniowo. Za pomocą lokalnego przelewu bankowego można wysłać do 1 miliona USD. 

W przypadku międzynarodowego przelewu bankowego przy użyciu sieci SWIFT maksymalna kwota przelewu wynosi 1,6 mln USD.

Jak otrzymywać pieniądze na konto Wise?

1. Utwórz konto Wise: Jeśli nie masz jeszcze konta Wise, załóż je. Proces ten jest szybki i prosty, a rejestracji można dokonać za pośrednictwem aplikacji lub strony internetowej Wise.
2. Udostępnij dane swojego konta Wise: Podaj nadawcy dane swojego konta Wise, w tym adres e-mail lub numer telefonu powiązany z kontem Wise oraz walutę, w której chcesz otrzymać środki.
3. Poczekaj na przelew: Środki docierają zazwyczaj na konto odbiorcy w ciągu kilku minut do kilku dni roboczych, w zależności od kraju i metody płatności.

Czy z Wise można korzystać wszędzie?

Wise obsługuje przelewy bankowe i płatności kartą debetową w ponad 77 krajach oraz umożliwia klientom przechowywanie i zarządzanie ponad 40 walutami na koncie Wise Borderless.

Jak długo idzie przelew z Wise?

Przelewy z Wise zwykle są realizowane w ciągu 1-2 dni roboczych, choć w przypadku przelewu z i do USA, transakcja może potrwać do 4-5 dni roboczych. Czas realizacji przelewu zależy od kraju nadania i odbioru, waluty, kwoty przelewu, metody płatności oraz ewentualnych dodatkowych kontroli bezpieczeństwa. 

Podczas wysyłania przelewu przez Wise, będziesz otrzymywać aktualizacje statusu transakcji, a także będziesz mógł sprawdzić, gdzie aktualnie znajdują się Twoje pieniądze. Status przelewu można również sprawdzić w każdej chwili, logując się na swoje konto Wise.

Ile kosztuje konto Wise?

Otwarcie oraz korzystanie z konta Wise jest bezpłatne. Wydanie karty do konta to koszt 7 GBP, ale za korzystanie z karty Wise również nie pobiera żadnej opłaty.  

Czy Wise to konto bankowe?

Nie, Wise (wcześniej znany jako TransferWise) nie jest bankiem i nie oferuje tradycyjnego konta bankowego. Jest to międzynarodowa platforma transferowa, która umożliwia użytkownikom przesyłanie pieniędzy w różnych walutach po korzystnych kursach wymiany. Wise oferuje tzw. „borderless account” (konto bez granic), które umożliwia przechowywanie, wysyłanie i otrzymywanie pieniędzy w wielu walutach, ale nie jest to konto bankowe w tradycyjnym rozumieniu. Konto bez granic Wise daje możliwość zarządzania środkami w różnych walutach i posiada niektóre cechy konta bankowego, takie jak możliwość dokonywania przelewów i otrzymywania wpłat, ale nie oferuje pełnego zakresu usług bankowych, takich jak kredyty czy oprocentowanie depozytów.

Ile kosztuje przelew w Wise?

Koszt przelewu w Wise zaczyna się od 0,43% wartości wysyłanej kwoty. Ostateczna opłata może się różnić w zależności od kilku czynników, w tym od wysokości kwoty przelewu, wybranych walut, kraju nadania i odbioru, a także od metody płatności za przelew. Wise jest znany z przejrzystości swoich opłat, a użytkownik może łatwo sprawdzić dokładny koszt przelewu za pomocą kalkulatora opłat dostępnego na stronie Wise przed finalizacją transakcji.

Jak przelać pieniądze z polskiego konta na Wise?

Aby przelać pieniądze z polskiego konta bankowego na konto w Wise, wykonaj następujące kroki:
Załóż konto w Wise: Jeśli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się na stronie Wise.
Zaloguj się na swoje konto Wise: Wejdź na swoje konto Wise.
Wybierz opcję „Przelew”: W aplikacji lub na stronie Wise znajdź i wybierz opcję dokonania przelewu.
Podaj szczegóły przelewu: Wybierz kwotę, którą chcesz przesłać, oraz walutę. Następnie podaj dane odbiorcy przelewu. Wise pokaże Ci dokładny koszt transakcji.
Wybierz sposób płatności: Wybierz metodę płatności za przelew, np. płatność kartą lub przelew bankowy.
Dokonaj przelewu: Wise poda Ci lokalne dane bankowe do wpłaty. Należy zalogować się na swoje konto bankowe i dokonać przelewu na podane przez Wise dane, używając tych informacji jako odbiorcy płatności.
Potwierdzenie i śledzenie przelewu: Po zaksięgowaniu płatności przez Wise, otrzymasz potwierdzenie i będziesz mógł śledzić status przelewu w aplikacji lub na stronie internetowej.

Czy komornik może zająć konto Wise?

Konto Wise, mimo że jest kontem zagranicznym, nie jest całkowicie wyłączone spod możliwości działania komornika. Chociaż proces zajęcia konta zagranicznego przez komornika może być bardziej skomplikowany i wymagać dodatkowych działań prawnych, teoretycznie jest to możliwe.

Źródła

Do przygotowania artykułu wykorzystałam następujące źródła:

https://wise.com/gb/pricing/

https://wise.com/help/topics/5bVKT0uQdBrDp6T62keyfz/sending-money

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments